Prof. Dr. Oktay BANLI
Prof. Dr. Oktay BANLI

Prof. Dr. Oktay BANLI

Genel Cerrahi Anabilim Dalı

0850 308 8385

oktaybanli@hotmail.com

RANDEVU ALIN

Özgeçmiş

Prof. Dr. Oktay Banlı

GENEL BİLGİLER

Prof. Dr. Oktay Banlı, 1965 yılında Gülşehir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Dikmen İlkokulu, Sokullu Mehmet Paşa Ortaokulu ve Ankara Atatürk Lisesi’ nde tamamladı. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İhtisasını Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği’ nde tamamlayarak 1996 yılında Genel Cerrahi Uzmanı oldu, aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1997 yılında Sağlık Bakanlığı Etlik İhtisas Hastanesi’ nde Genel Cerrahi ve Böbrek Transplantasyon Kliniği’ nde uzman tabip olarak 11 yıl çalıştı.

Prof. Dr. Oktay Banlı, cerrahi kariyeri sırasında 2005-2006 yıllarında değişik zamanlarda

Fransa’ da ileri laparoskopi eğitimleri aldı. 2007 yılında Genel Cerrahi Doçenti ünvanını aldı. 2008 yılında Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Klinik Şefliğine atandı. 2009 - 2011 yılları arasında özel bir hastanede genel cerrahi uzmanı ve cerrahi direktörü olarak çalıştıktan sonra 2013 yılında Genel Cerrahi Profesörü oldu ve Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ nda öğretim üyesi olarak görevine devam etti. 2014 yılında ABD, New York Weil Cornell Medical College Cornell Üniversitesi ve Lenox Hill Hospital’ da bariatrik ve metabolik cerrahi kliniğinde görev aldı.

2018 yılında Türk Obezite Cerrahisi Vakfı’ nı kurdu. Vakfın kurucu başkanı olarak obezite ve metabolik cerrahi ile ilgili cerrahlar ve diğer tüm sağlık meslek mensuplarının eğitimi, halkın ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesine yönelik çalışmalarına devam etmektedir.

2023 yılından itibaren Ufuk Üniversitesi, Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’ nda öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

19 yıldır obezite cerrahisi üzerinde yoğun olarak çalışmış olup, sayısı 8.000’ in üzerinde obezite ameliyatı yapmıştır.

Meslek hayatı boyunca ulusal ve uluslararası kongrelerde sunuları, konferansları ve bildirileri olmuştur. Yine yerli ve yabancı dergilerde yayınlanan çok sayıda yayını ve tebliğleri mevcuttur. İngilizce bilmektedir. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Yapmakta Olduğu Ameliyatlar

Laparoskopik Tüp Mide (Sleeve Gastrektomi) Laparoskopik Laparoskopik Mini - Gastric Bypass (MGB) Laparoskopik Roux en Y Gastric Bypass (RYGB) Laparoskopik Duodenal Switch
Laparoskopik Metabolik Cerrahi-Şeker Ameliyatı Laparoskopik Revizyonel Cerrahi
Laparoskopik Safra Kesesi Ameliyatı
Laparoskopik Reflü Ameliyatı
Mide Botoksu, Mide Balonu